„Różnorodne kultury wielu krajów i regionów? Zabawienie się folklorem, mieszając temperamenty, stroje i obyczaje? Efekt końcowy na serii barwnych fotografii? – to właśnie jest projekt Za fasadą folkloru.”
„Za fasadą folkloru” to autorska inicjatywa rozpoczęta w 2012 roku, mająca na celu podkreślenie trwałości folkloru i zastanowienie się nad jego współczesną definicją, odsuwając na bok nawarstwione przez lata utarte stereotypy.
To projekt fotograficzny o tematyce różnorodności i tożsamości kulturowej, który jest odpowiedzią na chęć promocji polskiego folkloru, ale również obrazową opowieścią o imponującej wielokulturowości.
W związku z powracającym zaznaczaniem narodowej indywidualności oraz jednocześnie silnymi wpływami multikulturalizmu, pragnęliśmy pokazać wizualnie – ten szczególny moment więzi między „naszym”, a „obcym” i tym samym zwrócić uwagę na możliwość zachowania odrębności, przy jednoczesnym poszanowaniu dla inności.
Do sesji zdjęciowych zaprosiliśmy obcokrajowców mieszkających w Polsce, reprezentujących osiem odległych krajów świata. Koncepcja fotograficzna opierała się na konfrontacji teoretycznie przeciwstawnych zjawisk kulturowych. Bohaterzy zdjęć zapozowali w polskich strojach ludowych z różnych regionów, jednakże w sceneriach przypisanych ich kulturze i z atrybutami kojarzącymi się z ich narodowością. Tłem do każdego zdjęcia było wielowymiarowe oblicze Śląska, oscylującego wokół tradycji, ale też otwartego na nowoczesność. Dlaczego Śląsk? Bo jest wielopłaszczyznową mozaiką, przestrzenią nieustannie ewoluującą, mocno indywidualną, a jednocześnie uniwersalnie reprezentującą różne kultury świata.
Ta fotograficzna mikstura zainspirowana żywym, pełnym ekspresji folklorem, jest ukłonem wobec tradycji wielu krajów, uświadamia o przekształceniach oraz wskazuje na możliwość współtworzenia kultury przez obcokrajowców, na zasadzie wzbogacania jej, bez pełnego zespalania się z nią.
W zdjęciach wzięli udział cudzoziemcy z krajów takich jak: Hiszpania, Kazachstan, Chiny, Nigeria, Czarnogóra, Indie, Tajwan oraz Turcja. Aktualnie pracujemy nad drugą edycją projektu. Za produkcję zdjęć odpowiada Angelika Wrona.
„Za Fasadą Folkloru to dość niezwykła inicjatywa, która w myśl przysłowia „cudze chwalicie, swego nie znacie” pokazuje folklor od nowej, nieznanej strony. Nagle własna kultura wydaje się być nie tylko interesująca, ale także warta pochwalenia się nią.”